Spinanie taśmą pp, pet lub stalową należy do najczęściej stosowanych metod pakowania i zabezpieczania produktów znajdujących się w pudełkach, na paletach bądź po prostu spinania kilku produktów ze sobą.
Proces bandowania (wiązania taśm) może odbywać się za pośrednictwem urządzeń ręcznych, półautomatycznych oraz automatycznych.
W przypadku ręcznych urządzeń do bandowania, proces pakowania odbywa się manualnie. Użytkownik musi ręcznie przeciągnąć taśmę dookoła pakowanego produktu, a następnie zamocowań na niej zapinkę.
Kolejnym krokiem jest umieszczenie taśmy wraz z założoną zapinką w napinaczu.
W zależności od rodzaju zapinek (druciane bądź metalowe zagniatane) operator najpierw za pomocą dźwigni naciąga taśmę na produkcie, a następnie zagniata zapinkę metalową bądź w przypadku zapinek drucianych wyciąga urządzenie.
Do urządzeń ręcznych zalicza się również wiązarki taśm bateryjne w których można ustawić program ręczny, półautomatyczny i automatyczny.
Proces pakowania polega na przeciągnięciu taśmy i umiejscowieniu jej końców w urządzeni. Następnie naciska się guzik uruchamiający proces pakowania według wcześniej ustawionych parametrów.
Urządzenie automatycznie napina taśmę, a następnie ją zgrzewa ( odpadają elementy łączeniowe czyli zapinki).
Wiązarki półautomatyczne mają podobną zasadę działania jak urządzenia bateryjne z tym wyjątkiem, że produkty układane są na blacie, a następnie operator przekłada taśmę nad nimi i wkłada jej koniec do otworu na brzegu urządzenia.
Proces wiązania taśmy rozpoczyna się samoczynnie po wykryciu taśmy w otworze. Proces zakańcza się zgrzaniem napiętej taśmy.
Najbardziej wydajnymi urządzeniami wiążącymi taśmy są wiązarki automatyczne, ramowe.
Proces spinania polega na przełożeniu produktu przez okno ramy (tak aby miejsce spinania znajdowało się pośrodku ramy), a następnie na naciśnięciu guzika który uruchamia proces wiązania. Całość procesu spinania odbywa się automatycznie i trwa około 3 – 5 sekund.